Największa i najbardziej rentowna firma ubezpieczeniowa w Europie Środkowej i Wschodniej
Przewiń aby zobaczyć więcej
Wiadomości od Zarządu
- List Prezesa Zarządu
- List Przewodniczącego Rady Nadzorczej
Szanowni Państwo,
w imieniu Zarządów spółek Grupy PZU przekazuję na Państwa ręce raport roczny za 2013 rok.
Za Grupą PZU kolejny udany rok. W krótkim czasie dokonaliśmy wielu zmian i kontynuujemy budowę nowej jakości organizacji w oparciu o długookresową Strategię Spółki. Zmiany te ugruntowały wysoką pozycję rynkową firmy w branży ubezpieczeń w Europie Środkowo-Wschodniej oraz pozwoliły na otwarcie na nowe rynki i obszary biznesowe. Celem Grupy PZU niezmiennie pozostaje utrzymanie rentownego wzrostu oraz wiodącej pozycji na polskim rynku usług ubezpieczeniowych.
Pod koniec 2013 roku rozpoczęliśmy pilotaż platformy Everest - jednego z najnowocześniejszych na świecie systemów informatycznych do obsługi polis. Jest to najlepszy dowód ewolucji modelu operacyjnego Grupy PZU z organizacji działającej według linii produktowych na organizację zorientowaną na klienta. To z pewnością najważniejsza zmiana, jaką udało nam się wdrożyć w tym roku. Będzie ona miała wpływ na działalność oraz pozycję konkurencyjną Spółki przez wiele kolejnych lat.
Zorientowanie na klienta oraz wysoka efektywność operacyjna pozwolą na utrzymanie pozycji lidera – Grupa PZU pozostanie największą i najbardziej rentowną firmą ubezpieczeniową w Europie Środkowo-Wschodniej.
PZU rozwija także swoje zagraniczne filie. W 2012 roku rozpoczęliśmy sprzedaż ubezpieczeń na Łotwie i w Estonii. Zagraniczna działalność PZU staje się coraz bardziej rentowna i z roku na rok jest coraz istotniejszym elementem naszego bilansu finansowego.

Szanowni Państwo,
Rok 2013 jest kolejnym, który zakończył się dla PZU najlepszym wynikiem finansowym od czasu debiutu giełdowego oraz utrzymaniem najwyższego ratingu dla polskich spółek. Mimo trudnej sytuacji zewnętrznej i znaczącego spowolnienia gospodarczego spółka wzmocniła swoją pozycję rynkową i z sukcesem kontynuuje realizację strategii.
Na początku 2013 roku wciąż widoczna byłą negatywna tendencja w gospodarce, która trwała od 2011 roku. Wyhamowaniu wzrostu konsumpcji indywidualnej oraz spadkowi inwestycji, zarówno w Polsce jak i zagranicą, towarzyszyło dalsze zaostrzenie kryzysu zadłużeniowego w strefie euro. Ten niekorzystny wpływ czynników zewnętrznych dało się zauważyć w wielu segmentach działalności ubezpieczeniowej, w szczególności w segmencie ubezpieczeń masowych, w tym komunikacyjnych, a także w segmencie ubezpieczeń korporacyjnych.
Niemniej, w tak niekorzystnych warunkach, Grupie PZU kolejny rok z rzędu udało się osiągnąć poprawę wyników finansowych. Wzrost zysku netto wynikał przede wszystkim z wyższej składki, mniejszych szkód w rolnictwie oraz poprawy rentowności niektórych produktów. Paradoksalnie, z uwagi na ubiegłoroczne załamanie się rynku branży budowlanej i wynikającej z tego zmiany w procesie akceptacji i wyceny ryzyka, udało się poprawić rentowność w segmencie ubezpieczeń finansowych. Znaczenie miało także zachowanie dyscypliny kosztowej. Warto podkreślić także konsekwentnie rosnącą od kilku lat rentowność PZU na rynkach wschodnich.

Biznes
Pierwsza pozycja na rynku ubezpieczeń majątkowych z
31,1%
udziałem w rynku
Pierwsze miejsce na rynku ubezpieczeń na życie w składce regularnej z
43,3%
udziałem w rynku
Numer jeden w rankingu towarzystw funduszy inwestycyjnych z
11,8%
udziałem w aktywach funduszy
Trzecia pozycja na rynku otwartych funduszy emerytalnych z
13,4%
udziałem w aktywach netto
Wyniki finansowe

Konsekwentnie realizujemy strategię, która kładzie nacisk na całkowity zwrot dla akcjonariuszy. Stabilnie rośnie zysk netto przypadający na jedną akcję. Pod względem stopy dywidendy za 2013 rok jesteśmy w ścisłej czołówce wśród europejskich ubezpieczycieli i reasekuratorów. Od czasu debiutu giełdowego do końca 2013 roku akcje PZU dały zarobić 78,6%, w tym skumulowana dywidenda wypłacona na jedną akcję wyniosła 109,04 zł.
Przemysław Dąbrowski, Członek Zarządu PZU/PZU Życie, CFO Grupy PZU
Składka przypisana brutto

Wypłacalność wg Solvency Ⅰ

Składka przypisana brutto
Składka przyrastała średnio o
3,5%
rocznie w latach 2009-2013
Zysk netto
na rekordowym poziomie od debiutu
3 295 mln zł
ROE na poziomie
24,1%
potwierdza, że Grupa PZU jest jedną z najbardziej rentownych instytucji finansowych w Polsce.
Akcjonariusze i Inwestorzy
Zobacz pełną wersję interaktywnego wykresu
całkowita stopa zwrotu dla akcjonariuszy od IPO
stopa dywidendy w 2013 roku
dywidenda na akcję za 2013 rok
aktywa w zarządzaniu
zysk skonsolidowany w 2013 roku